Müşteri Verilerinizi Yönetin

Çağrı merkezleri için en değerli bileşenlerden biri veridir. Verilerin nasıl sağlandığı, veri sorumlusunun kim olduğu, verilerin raporlanması, müşteri bilgilerin düzenlenmesi, elenmesi gibi süreçleri kolayca yönetebilirsiniz.

Müşteri Temsilcileri

Müşteri temsilcilerine hedef tanımlamaları yaparak müşteri temsilcilerinin de kendine özel müşteri ve arama planlarını oluşturmalarını, gelen çağrıları yanıtlar iken, çağrı sahibi müşterinize ait tüm bilgilerin personel ekranına otomatik gelmesini sağlarız. Müşteri temsilcileri görüşmelini maksimum verimlilikle sağlamaları için gerçekleştirdikleri görüşmelere ait tüm özetleri görerek görüşme sağlar. Herhangi bir potansiyel müşteri için tekrar arama planları oluşturabilir ve dönüşümünü maksimum seviyeye çekerek operasyonunuzun verimliliğini artırırız.

Müşteri temsilcileri, saha personellerinin ziyaretlerine ait kalite araması için otonom bir göreve sahip olurlar. Satış sonrası aramalar içinde müşteri memnuniyetini anket modülü ile raporlayabilme olanağı sunuyoruz.

Hızlı Sipariş ve Stok Kontrolü

Logo ERP Sistemiyle Entegre

Anlık Kontrol İmkanı

Uçtan Uca Kontrol

Mazaka Yazılım

Saha Personeli

Saha personellerine görev atamaları ve randevu oluşturabilir, personelin sahadaki lokasyon bilgilerini görebilir, müşteri görüşmeleri için minimum ve maksimum lokasyona yakınlık kurallarını tanımlayabilir ve süreçlerinizin verimliliğini artırabilirsiniz.

Olası satışları takibe alabilir, satış işlemlerinde evrak gereksinimlerinin tek bir merkezden yönetilerek anlık veri akışına olanak tanımış olursunuz.

Back Ofis Süreçleri

Gelen evrakların işleme alınmasını sağlayan modüldür. Saha ekipleri ve evrak birimi arasındaki operasyonları sağlayan modüldür.

Raporlama

Saha personeline ait konum bilgilerini, çağrı personellerinizin arama ve arama sonrası dönüşüm performansını, veri raporlarını, hedef raporlarını elde edebileceğiniz modüldür.